Zimowa Akademia Sportu

ZIMOWA AKADEMIA SPORTU

Test sprawności

Zimowy Test Sprawności, to nasz innowacyjny ogólnopolski pomysł. Rywalizacja, pobicie rekordu, czy poprawienie swojego wyniku wzbudzi zaangażowanie i zainteresowanie. Projekt, polegający na realizacji testu aktywności fizycznej w zimowych dyscyplinach olimpijskich, mający na celu zapoznanie młodzieży ze sportami zimowymi szczególnie w roku przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. W grudniu odbędzie się finał przeprowadzonych testów. Zimowy Test Sprawności ma za zadanie wprowadzić zdrową rywalizację, sprawdzając poziom zainteresowania sportem. W Polsce zimowe dyscypliny nie mają możliwości rozwoju. Zimowy Test Sprawności polega na pokonaniu trasy z wykorzystaniem sprzętu sportowego, składającej się konkurencji inspirowanych biathlonem, curlingiem, hokejem, łyżwiarstwem oraz snowboardem.

Dzieci będą mogły pokonać trasę dwa razy, aby uniknąć pominięcia wyjątkowo uzdolnionych uczniów. Zimowy Test Sprawności będzie się składał z dwóch etapów: eliminacji w 15 miastach oraz finału z udziałem sześciu najlepszych uczniów (3 dziewczynek i 3 chłopców) z każdego miasta, uczestniczących w finale wraz z opiekunem. Najlepszym zapewnimy zakwaterowanie i wyżywienie w etapie finałowym. Podczas realizacji zadania w eliminacjach w każdym z miast weźmie udział 120 uczniów wybranych przez nauczycieli. Następnie uruchomiony zostanie formularz zgłoszeniowy dla szkół. Łącznie przewidujemy w eliminacjach udział 1800 uczniów i uczennic, a także 90 uczestników w ogólnopolskim finale wraz z 15 opiekunami. Etap eliminacyjny Zimowego Testu Sprawności zostanie poprzedzony krótką prelekcją wygłoszoną przez olimpijczyka w sportach zimowych, który także przeprowadzi rozgrzewkę. Dla najlepszych w eliminacjach, w każdym z miast przewidziana jest pamiątkowa statuetka, a dla każdego uczestnika dyplom z miejscem i zapisanym czasem ukończenia Zimowego Testu Sprawności oraz opaska „Zima Ma Moc”. Spośród grupy eliminacyjnej zostaną wyłonieni finaliści, wskaźnikiem wyniku będzie czas. Test finałowy będzie zawierał te same stacje jak w eliminacjach, uczestnicy na uzyskanie najlepszego czasu będą mieli dwie próby. Uczestnicy finałów, 90 uczniów i uczennic oraz 15 opiekunów, będą walczyć o nagrody indywidualne: koszulki, kurtki, czapki, szale, a także o nagrody dla szkoły.

Nagrodą dla dzieci z najlepszego miasta będzie udział w „zimowisku” z kursem jazdy na nartach oraz nauką podstawowych elementów zimowych dyscyplin.