Zimowa dyscyplina olimpijska, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7,5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy dwa lub cztery razy zajmują stanowiska na strzelnicy. Przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddają za każdym razem po pięć strzałów. Warto dodać, że rozgrywane są również zawody w biathlonie letnim.
W Zimowej Akademii Sportu w wydaniu ogólnodostępnym z możliwością realizacji w hali i w plenerze. Ćwiczymy strzelając do specjalnych tarcz z karabinów laserowych bezpiecznych dla każdego.
Zimowa dyscyplina olimpijska, polegająca na zjeździe zawodników na specjalnych saniach (także zwanych bobslejami) po sztucznym torze lodowym, obecnie o średniej długości 1500–2000 m i o średnim spadku 8–12%. Tor powinien mieć co najmniej 15 zakrętów. Na niektórych wjazd sań z prędkością 130 km/h może spowodować na drużynie działanie przeciążenia 5 g.
W Zimowej Akademii Sportu możemy spróbować tej dyscypliny siedząc w prawdziwym bobsleju i korzystając z wirtualnego symulatora jazdy.
Jest to zimowa dyscyplina olimpijska. Należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Curling jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu.
W Zimowej Akademii Sportu w wydaniu halowym, a także oficjalnym na lodzie to dyscyplina dla każdego.
Zimowa dyscyplina olimpijska drużynowa rozgrywana na lodowisku. Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach północnej półkuli, co wynika z uwarunkowań klimatycznych. Jest również popularny na terenach, gdzie sezonowo (w zimie) można pokryć dane miejsce lodem, to znaczy w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Szwajcarii oraz w krajach nordyckich (Szwecja, Finlandia, Norwegia).
W ramach Zimowej Akademii Sportu ćwiczymy różne odmiany gier hokejowych, takie jak unihokej 1 na 1, unihokejowy slalom czy hokejowe piłkarzyki. Organizowaliśmy także pokazowe mecze hokeja z udziałem gwiazd.
Łyżwiarstwo szybkie to zimowa dyscyplina olimpijska, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą. Short track to również zimowa dyscyplina olimpijska, stanowiąca odmianę łyżwiarstwa szybkiego. Jest jedną z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Podczas Zimowej Akademii Sportu ćwiczymy te dyscypliny zarówno na lodowisku, jak i w hali w ramach wyścigów na łyżworolkach i na tzw. slideboardzie.
Jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami.
W ramach Zimowej Akademii Sportu ćwiczymy je na specjalnym ski-symulatorze, na którym każdy może w bezpieczny sposób spróbować zjazdu narciarskiego.
Zimowa dyscyplina olimpijska. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach. O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi.
Podczas Zimowej Akademii Sportu ćwiczymy je w ramach wyścigów na sankorolkach.
Zimowy sport olimpijski polegający na jeździe lub wykonywaniu manewrów na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965, kiedy to Sherman Poppen wymyślił „snurfera”. Choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było praktykowane już wcześniej.
Podczas Zimowej Akademii Sportu z ćwiczeniami na równowagę oraz akrobacjami na batutach.